BEDAŞ’tan değerli ikaz

Şirketten yazılı yapılan açıklamada elektrik gücünün inançlı kullanımının can ve mal güvenliği için büyük kıymet taşıdığını belirtti.

Açıklamanın devamında, alçak tansiyon (AG) ve orta tansiyon (OG) çizgilerinde her türlü bakım, tamir ve temas yetkisinin yalnızca dağıtım şirketi teknik takımlarında olduğu vurgulandı. Elektrik arızaları, güç açma-kesme, armatür arızası, elektrik tellerine temas eden cisimler üzere durumlarda en kısa vakitte BEDAŞ teknik gruplarına bilgi verilmesi, elektrik dağıtım şebekelerine yalnızca BEDAŞ teknik gruplarının müdahale edebileceği ve üçüncü şahısların müdahalesinin ölümlü kazalara yol açabilmesi nedeniyle tehlikeli ve yasak olduğuna dikkat çekildi.

EMNİYET ARALARINA UYULMALI

Elektrik direklerinde yer alan iletkenlere yaklaşma arasına dikkat çeken açıklama, “İnşaat, tadilat üzere işler yapılırken güvenlik aralığının ihlal edilmesi ve elektrik iletkenlerine müdahale edilmesi durumunda can ve mal kaybı yaşanabilmektedir. Direkt yahut dolaylı temas sonucu elektrik çarpması riskine karşı firmaların ‘Yapı İşlerinde İş Sıhhati ve Güvenliği Yönetmeliği’nde belirtilen kaidelere uyması gerekir. Ayrıyeten gücün kesilerek çalışma yapılması gereken durumlarda hem yasa hem de kamu güvenliği gereği firmaların dağıtım şirketi davet merkezi yahut işletmelerine bilgi vermesi ve dağıtım şirketi tarafından güç kesintisi yapılmadan çalışmaya başlanmaması şarttır” kelamlarıyla sona erdi.

Elektrik arızaları ve acil durumlarda BEDAŞ’a 186 Davet Merkezi ya da online kanallardan 7 gün 24 saat ulaşılabilir.

 

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.