Bayburt’ta 35 yıllık atıl topraklar yine tarıma açıldı

Ankara’da faaliyet gösteren Taht Köyü Gölbaşı Derneği ile Taht Köyü Ziraî Kalkınma Kooperatifi, Taht köyünde farklı sebeplerle 35 yıldır eser yetiştirilmeyen tarım topraklarının yine ekilmesi ve köylünün desteklenerek üretimin artırılması için proje başlattı.

Köylülere ilişkin topraklar, 10 traktörle yine sürüldü

Proje çerçevesinde dernek ve kooperatif tarafından yakıt masrafları karşılanan köylülere ilişkin 10 traktörle yüksek kısımlardaki 1200 dönüm arazi, sahiplerinin isteği alınarak sürüldü.

Tohum dayanağı ile buğday ekilecek

AA’nın haberine nazaran; Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğünün de teknik dayanak sağladığı proje kapsamında sürülen yerlere, derneğin tohum takviyesiyle sonbaharda buğday ekilecek. Tarlalardan elde edilecek gelirin bir kısmıyla köyün masrafları karşılanırken bir kısmı da köy halkına dağıtılacak.

Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Selami Ersen, köylülerin ziraî üretim ismine kıymetli bir adım attığını söyledi.

35 yıldır atıl kalan yerler değerlendirilecek

Bu kapsamda 35 yıldır ekilmeyen tarım topraklarının sürümünün yapıldığını ve sonbaharda tohumla buluşacağını belirten Ersen, şunları kaydetti:

“Biz de Müdürlük olarak alanda kendilerine takviye olmaya çalışıyoruz. İnşallah bu çeşit emsal dernek ve kooperatiflerin çalışmasıyla vilayetimizde ekilmeyen tarım yeri oranını düşürmeye çalışıyoruz. Şu anda 1200 dönüm arazinin ekilmesi planlanıyor. Bunlar ekilemeyen, sahipleri tarafından terk edilmiş topraklar. Böylelikle yaklaşık 1200 dönümlük sürümle bir arada üretime kazandırılması düşünülmektedir. 2400 rakımdayız, hasebiyle buraya buğday ekimi düşünülüyor.”


Hem köyleri hem de ülke iktisadı kazanacak

Taht Köyü Gölbaşı Derneği Lideri Fatih Demirhan da dernek üyeleriyle görüşüp köylerindeki yerleri hem köy hem de ülke iktisadına kazandırmak için harekete geçtiklerini anlattı.

Arazi sahipleriyle de görüşerek 35 yıldır ekilmeyen topraklarda çalışma başlattıklarını anlatan Demirhan, “800 kilometreden çıkıp geldik. Köyümüzün 2400 rakımda bulunan yaylasını işler hale, üretim yapılacak hale getiriyoruz. Bugün sürüm yaptık. Sonbaharda buğdayı toprakla buluşturacağız.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.