Batı’nın ambargosuna çözüm! Rusya’nın birinci tercihi Türkiye oldu

Rusya’da yaptırımlar sonrası birçok ithal eserin ülkeye girişinin yasaklanması bavul ticaretini yıllar sonra tekrar tanınan hale getirdi. Rusların bavul ticaretinde birinci tercihi ise Türkiye oldu.

Birçok Batılı markanın Rusya pazarını terk etmesinin akabinde Rusya vatandaşları bavul ticareti için özelikle Türkiye’nin yolunu tutmaya başladı. Zara, Bershka, Uniqlo, Dior, Gucci üzere Rusya’dan çıkan markaların bavul ticareti yoluyla ülkeye getirildiği aktarılırken, Türkiye’de Laleli’de alınan eserlerin Rusya’da toptan yüzde 30, perakende olarak ise yüzde 200 kârla satılabildiğine dikkat çekiliyor.

ZENGİNLER GELİYOR

Akşam Gazetesi’nin haberine nazaran, Batı ambargosuyla birlikte Rus alıcıların Türkiye pazarına yöneldiğini belirten Laleli Endüstrici ve İş İnsanları Derneği (LASIAD) Lideri Gıyasettin Eyyüpkoca, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Batı’dan çekilen markaların distribütörleri Türkiye’deki distribütörler üzerinden eser almaya başladı. Bir de Rus zenginler Türkiye’ye alışveriş için alıp kendi ülkelerinden çekilen markaların eserlerini AVM ve cadde mağazalarından temin ediyor. Bilhassa charter seferlerinin artırıldığı yaz periyodunda alışveriş içi ülkeye gelen Rus sayısı önemli artış gösterdi.”

LALELİ’DEN 5.8 MİLYAR $’LIK İHRACAT

Bundan 30 yıl evvel başlayan yolcu beraberinde ticaret, başta Laleli olmak üzere Türkiye iktisadına her yıl değerli oranda katkıda bulunuyor. Geçen yıl Laleli’den Rusya’ya 5.8 milyar dolarlık ihracat yapıldığı belirten Gıyasettin Eyyüpkoca, şöyle devam etti: “Laleli’den 30 ülkeye hazır giysi, bijuteri, deri, ayakkabı üzere pekçok kalemde eser yolluyoruz. Bunların bir kısmı yolcu beraberinde yapılan ticaretten oluşuyor. Bugün Mercedes Rusya’dan çekildiği için 710 milyon euro kaybetti. MC Donald’s’ın 1 milyar dolarlık kaybı var. Türk markaları olarak Rusya pazarında Batılı markalardan boşalan yerlerde yer almak için faal çalışmalar yapıyoruz.”

8 AĞUSTOS’TA ŞENLİK VAR

LASİAD, Rusya ve Ukrayna pazarlarıyla ticareti artırmak için 8-10 Ağustos’ta ‘Laleli Fashion Shopping Festival’ini düzenliyor. 20 ülkeden alım heyetinin katılacağı şenliği düzenleyen Gıyasettin Eyyüpkoca, “Festival, Doğu Blokları, Türki Cumhuriyetleri, Afrika ve Avrupa’dan gelecek konuklara ve Türk tekstilcilerine mesken sahipliği yapacak. Konser ve defilelerin de yer alacağı şenlikle Laleli’deki markaların cirolarında en az yüzde 10 artış bekliyoruz” dedi.

KAYNAK: AKŞAM

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.