Avustralya’da muhalefet, AUKUS’a destek olabileceklerini belirtti

Avustralya’da muhalefet lideri Peter Dutton, ülkenin nükleer denizaltıya sahip olması ve bu alanda teknoloji paylaşımını içeren AUKUS anlaşmasını finanse etmek için ihtiyaç duyacağı bütçe tasarruflarına destek olabileceklerini bildirdi.

ABC News’in haberine göre, Dutton, bir röportajda, muhalefetin, hükümetin ulusal çıkarlar için bütçe tasarrufu yapmasına yardımcı olmaya hazır olup olmadığı sorusu üzerine, hazır olduklarını ifade etti.

Dutton, “Hükümete destek sağlayabileceğimiz farklı yollar varsa bunu yapmaktan mutluluk duyarız.” dedi.

Odaklanılması gereken en önemli şeyin 4 yıl boyunca AUKUS projesi için fon sağlamak olduğunu vurgulayan Dutton, “Hükümeti, söz konusu para konusunda şeffaf ve Avustralya halkına karşı dürüst olmaya teşvik ediyoruz, çünkü bu, maliyetli bir süreç.” değerlendirmesinde bulundu.

AUKUS anlaşması

Avustralya, Ekim 2021’de ABD ve İngiltere ile nükleer denizaltı teknolojisi alanında işbirliğini öngören AUKUS anlaşmasını imzalamıştı.

Üç ülkenin isimlerinin İngilizcedeki kısaltmasından oluşan “AUKUS” adlı güvenlik anlaşması uyarınca, Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide’deki tersanelerde, en az 8 nükleer enerjiyle çalışan denizaltı inşa edilecek.

Anlaşma uyarınca Avustralya’nın sahip olacağı nükleer enerjili denizaltılar, Hint-Pasifik’te istikrarı desteklemek ve anlaşmaya taraf olan ülkelerin ortak değerleri ile çıkarlarının korunmasına katkı sunmak için kullanılacak.

Hint-Pasifik bölgesinde, Çin’in büyüyen askeri varlığına karşı yapıldığı açıklanan AUKUS anlaşmasına tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, “anlaşmanın bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltalayacağı” eleştirisinde bulunmuştu.

AUKUS’un ardından Avustralya, “nükleer güce ulaşmadan önce nükleer denizaltılara kavuşacak ilk ülke” olarak kayıtlara geçecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*