Avrupa, kısa duş ve yavaş araç kullanımını tartışıyor

Avrupalılar, yaklaşan kış mevsiminde güç kullanımını azaltma konusunda yeni amaçlar belirliyor.

Rusya’nın doğalgaz akışını kesmesi sonrası zorluk yaşayan kıta ülkelerinde yaşayanlar, çeşitli tedbirlere başvuruyor.

Duş alma mühletini 5 dakikaya indirmekten, kapılarını kapatmayan esnafa para cezası vermeye ve daha yavaş araç sürmeye kadar birçok tedbir konuşuluyor.

Gaz kullanımında yüzde 15 düşüş hedefi

Avrupa’nın gaz kullanımını yüzde 15 oranında azaltması halinde, sonlu arz ve yükselen güç fiyatlarına karşın soğuk günlerle başa çıkabileceği iddia ediliyor.

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Kurulu, geçtiğimiz temmuz ayında, gaz kullanımını mart 2023’e kadar yüzde 15 oranında azaltmak için “gönüllü hedef” üzerinde el sıkıştı.

Macron: İstekli eforlar yetersiz kalırsa zarurî tasarruf olacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gaz kullanımının yüzde 10 azaltılması davetinde bulunarak, istekli gayretlerin yetersiz kalması halinde mecburî güç tasarrufunun masada olacağı konusunda uyardı.

Rusya’dan gaz ithalatı, Fransa’nın gaz tüketiminin yüzde 15’ini oluşturuyor. Bu da kelam konusu ülkeyi, AB’deki emsallerinin birçoklarından Rusya’ya daha az bağımlı hale getiriyor.

Eyfel’in ışıkları, klimalı mağazalar, reklam tabelaları

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, 13 Eylül’de yaptığı açıklamada, Eyfel Kulesi’nin ışıklarının saat 23.45’te yaklaşık bir saat erken kapanacağını duyurdu.

Klimalı mağazaların kapılarını açık bırakan dükkan sahiplerine 750 euro para cezası verilecek.

Aydınlatılmış reklam tabelaları, sabah 1’den akşam 6’ya kadar yasaklanacak.

Gaz kesintisinden en çok etkilenen Almanya oldu

Avrupa’nın en büyük iktisadı pozisyonundaki Almanya, Rusya’nın doğalgaz arz kesintilerine en çok maruz kalan ülke oldu.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck, gaz kullanımını yaklaşık yüzde 2 oranında azaltma umuduyla 2 Eylül’de yürürlüğe giren bir dizi tedbiri tanıtan bildiri yayınladı.

Dikkat çeken önlemler

Buna nazaran, kamu binaları azamî 19 santigrat dereceye kadar ısıtılıyor. Dükkanların geceleri aydınlatılması yasaklandı. Özel yüzme havuzlarının ısıtılması yasağı getirildi.

Avusturya: Daha yavaş sürün

CNBC’nin haberine nazaran, Avusturya ayrıyeten, evvelki yıllarda Moskova’dan yüzde 80’in üzerinde gaz alarak Rus gazına büyük ölçüde bağımlı hale geldi.

Geçen hafta, “Görev 11” isimli bir güç tasarrufu kampanyası başlatan ülke, şunları sıraladı:

“Enerji tasarrufu için daha yavaş sürün: Önerilen sürat saatte 100 kilometre. Dondurucunun buzunu sistemli olarak çözün. Duş müddetini kısaltın.”

İspanya: Klimalı dükkanların kapıları kapatılacak

İspanya, ithalatının yüzde 14,5’ini oluşturan Rus gazına başka AB üyeleri kadar bağımlı olmasa da, gaz kullanımında yüzde 8 oranında azalma kabul edildi.

Avrupa ülkesindeki birden fazla kamu binasında ve iş yerinde klima sıcaklıklarının yaz aylarında 27 santigrat derecenin altında ayarlanması gerekiyor.

Öte yandan, kışın ısıtmanın 19 derecenin üzerinde olmaması vurgulanıyor. Öteki tedbirler, “Klimalı dükkanların kapıları kapatılacak. Mağaza dış cephelerinde yahut halka açık anıtlarda gece aydınlatması olmayacak.” formunda sıralandı.

Finlandiya: Duş müddetini 5 dakika ile hudutlu tutun

Finlandiya’nın gaz arzının yüzde 75’i Rus ithalatından oluşurken, kelam konusu ülkedeki toplam güç tüketiminin yüzde 6’sından daha azı gazdan meydana geliyor.

Ekonomik İşler ve İstihdam Bakanlığı, ülke halkının yüzde 75’inin kendi güç tüketimini azaltmasını hedefleyen Bir derece daha düşük” isimli kampanyayı duyurdu.

Kampanya kapsamında, mesken sıcaklığının düşürülmesi, daha az elektronik ve daha az ışık kaynağı kullanımının yanı sıra duş müddetinin 5 dakika ile sonlandırılması formundaki tavsiyeler sıralanıyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.