Atıklardan oyuncak yapıp, hasta çocuklara ikram ediyor

Diyarbakır’da pandemi devrinde hobi olarak atık materyallerden oyuncak yapmaya başlayan özel eğitim öğretmeni Selman Şen (30), meskeninin bir odasını atölyeye çevirip, hobisini de toplumsal sorumluluk projesine dönüştürdü.

Yenişehir ilçesinde özel eğitim öğretmeni olarak vazife yapan 1 çocuk babası Selman Şen, pandemi devrinde karton, pil, tahta ve plastik üzere atık gereçlerden oyuncak yapmaya başladı. Bu alanda kendini geliştiren Şen, konutunun bir odasını atölyeye çevirip, hobisini de toplumsal sorumluluk projesine dönüştürerek yaptığı oyuncakları da engelli ve lösemili çocuklara armağan etti. Şen, maksadının Onkoloji Hastanesinde tedavi gören çocuklar için bir oyuncak odası açarak, onlara hastane ortamını unutturmak olduğunu söyledi.

‘BİR TEBESSÜMÜN SEBEBİ OLMAK İÇİN YAPIYORUM’

Selman Şen, atık materyallerden oyuncak yapmaya pandemi devrinde başlığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu hobiyi toplumsal sorumluluk projesi haline getirdim. Bu benim tek başıma başlatmış olduğum toplumsal sorumluluk projesi. Konutumun bir odasını atölye yaptım. Oyuncakları atölyede yapıyorum. Yaptığım oyuncakların birçoklarını lösemi hastası çocuklara ikram ettim. Bundan sonra biriktirdiğim oyuncakları ise onkoloji servisinde oyuncak odası açarak, çocuklara hastane ortamını unutturacak, bir nebze de olsa kaliteli vakit geçirecekleri bir yerde olmalarını istiyorum.

Çocuklar tedavi sürecinde geçirdikleri vakit boyunca toplumsal etkinliklerden uzak kalıyorlar. Bunları çocukların yüzünde bir tebessüm sebebi olmak için yapmaya karar verdim. Oyuncakları satmak için değil, gereksinim sahibi çocuklara ikram etmek emeliyle yapıyorum. Beşerler bu oyuncakların nasıl yapıldığını merak ediyorlardı. Benim çocuğum da toplumsal medyada ziyanlı içerikler izliyordu.

Bu içerikler ise çocuğu korkutmaya başlıyordu. Zil sesinden, vantilatörün sesinden korkmaya başlamıştı. Bunları da görünce ebeveynler hem çocuklarıyla kaliteli vakit geçirsinler hem de bunları izlediklerinde bir şeyler yapabilsinler diye bütün çalışmaları görüntü kaydına alarak toplumsal medyada yayınlıyorum. Bence her insanın toplumsal sorumluluk projesinin olması lazım. Ben bu projede oyuncak yapıyorum. Beşerler bunu yapamıyorsa bile ayda bir kez da olsa yaşlı insanları ziyaret edebilirler. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.