Artvinli Taner öğretmen, Ağrı’da ekilmeyen iki araziyi tarıma kazandırdı

Dünya bir yandan global iklim değişikliği, bir yandan da savaşlar ve salgınlar nedeniyle besin düşüncesini daha çok hissetmeye başladı.

Gelecekte besin krizinin ağırlaşacağı birçok bilim otoritesi tarafından vurgulanırken, Türkiye’de de besin tedariğinin krize dönüşmemesi için yeni tedbirler alınıyor, uygulamalar hayata geçiriliyor.

Devletin tedbirlerinin yanında hassas vatandaşların da el attığı atıl tarım toprakları, bilhassa cet tohumlarının kullanılmasıyla yine yeşeriyor.

Öğretmenin tarım duyarlılığı

Ağrı’nın Tutak ilçesinde misyon yapan Artvinli öğretmen Taner Yıldız, Esmer köyünde atıl durumdaki 30 dekarlık toprağa sahiplerinden aldığı müsaadeyle mısır ve buğday ekti.

Ata buğdayını ekmek için çalkışma başlattı

İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğünde proje koordinatörü olarak misyon yapan ve tarımla ilgili birtakım eğitimlere katılarak sertifika alan görsel sanatlar öğretmeni Yıldız, Anadolu’da geçmişte yaygın kullanılan cet buğdayı siyezi, bölgenin verimli topraklarında yetiştirmek için çalışma yaptı.

Ekilmeyen yerler için sahiplerinden müsaade aldı

Bu kapsamda uzun mühlet araştırma yürüten Yıldız, Esmer köyünde tespit ettiği 8 yıldır ekim yapılmayan atıl durumdaki iki araziyi pahalandırmak için sahiplerinden müsaade aldı.

Ektiği tarlanın bakımını yapıyor

AA’nın haberine nazaran; erazinin 18 dekarlık kısmına Kastamonu’dan getirdiği siyez tohumunu, 12 dekarlık kısmına da mısır ile çeşitli sebzeler eken Yıldız, tarlanın bakımını itinayla yapıyor.

Elde ettiği mahsulü köy halkına dağıtacak

Tohumunu çoğaltacağı siyez buğdayının bölgede yaygınlaşmasını hedefleyen Yıldız, yetiştirdiği eserleri köy halkına dağıtacak.

Öğretmen Yıldız, ülkenin çok geniş tarım alanlarına sahip olduğunu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki toprakların da çok verimli olduğunu söyledi.

“Siyez, ‘taşa atsan tutar’ dediği bir buğday türü”

İlçedeki atıl durumda olan toprakları tarıma kazandırıp daha çok randıman elde etmek için birinci adımı attığını tabir eden Yıldız, şöyle konuştu:

“Kendi memleketim olmamasına karşın buradaki dostlarımızdan tarım yapılması için toprak talep ettik. Burada sürdürülebilir bir tarım yapmaya karar verdik. Atalarımızın ve dedelerimizin binlerce yıldır ekmiş olduğu siyez buğdayı tohumunu tarlaya ektim. Siyez, atalarımızın ‘taşa atsan tutar’ dediği bir buğday cinsidir. İklim koşulları ve hava şartlarına nazaran randımanı değişiklik gösterse de en kıraç topraklarda bile teğe 20 randıman getiren bir buğday çeşididir.”

Genetiği değiştirilmemiş, ilaç ya da kimyasal gübre istemiyor

Yıldız, siyez buğdayı üretiminde rastgele bir kimyasal ilaç ve kimyasal gübreye muhtaçlık duyulmadığını anlattı.

Siyez buğdayının 14 kromozomlu olduğunu ve genetiğinin değişmediğini belirten Yıldız, “Ağrı topraklarında bu tohumu geliştirmek için elimizden geleni yaptık. Buğdayımız yavaş yavaş uzunluk göstermeye başladı ve inşallah ağustos ayında hasadımızı yapacağız.” dedi.

“Ata tohumunu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz”

Organik beslenmeye çok kıymet verdiğini belirten Yıldız, ektiği mısır tohumunun da cet yadigarı olduğunu, Murat Irmağı kenarında ise patlıcan, bamya, salatalık ve kabak yetiştirmeye başladığını lisana getirdi.

Toplamda 30 dekarlık alanda üretim yaptığına işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

“Burada bir birincisi başlatmak istedik. Buradan alacağımız tohumu daha sonraki yıllarda geniş yerlere yayarak halkımızı sağlıklı buğday konusunda bilinçlendirerek cet tohumumuzu yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu buğday cüce buğdaylar üzere kısa değil ve uzunluğu çok uzun oluyor. Başakları da çok fazla randıman veriyor. Saman konusunda da önemli eksikliklerin giderilmesi açısından hem 2 kat fazla saman üretimi hem de fazladan buğday üretimi için siyez çok kıymetli bir buğdaydır. Bu buğdayı çoğalttığımız vakit isteyen her vatandaşımıza fiyatsız halde dağıtarak onların toprağında de çoğaltılmasını sağlamak istiyoruz.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.