‘Artık her şey tek adamın imzasına kaldı’

Danıştay’ın İstanbul Kontratı hakkındaki kararını hukuk skandalı olarak nitelendiren CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Artık Birleşmiş Milletler’den çıkmak, NATO’dan çıkmak, Lozan Antlaşması’ndan çıkmak, Montrö’den çıkmak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden çıkmak tek imzaya kaldı” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Küme Başkanvekili Özgür Özel, CHP İzmir Vilayet Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına yapılan itirazın Danıştay 10. Dairesi tarafından reddedildiğine değinen Özel, yargı kararının 2’ye karşı 3 oyla verildiğini, savcının adapta paralelliğe dikkat çeken mütalaasına karşın bu kararın verildiğine vurgu yaptı.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının akabinde bayan cinayetlerinde artış olduğunu kaydeden Özel, “Bu artıştan; tek adam kararıyla bu mukaveleyi yürürlükten kaldıran zihniyet ve buna sessiz kalanlar, yol verenler ortaklaşa sorumludur” dedi.

“ARTIK HER ŞEY TEK ADAMIN İMZASINA KALDI”

Özgür Özel ayrıyeten, kelam konusu yargı kararını, tek adam rejiminde gelinen vahim noktanın bir göstergesi olarak yorumladı.

Özel, “Bugün Türkiye’de kimi işler talimatla oluyor, kimi kararlar ise talimata bile gerek duyulmadan, ‘Tayyip Erdoğan’ın talimatı olsaydı, nasıl bir talimatı olurdu’ diye düşünülerek verilmektedir. Dünkü karara nazaran Birleşmiş Milletler’den çıkmak, NATO’dan çıkmak, Lozan Antlaşması’ndan çıkmak, Montrö’den çıkmak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden çıkmak tek bir adamın imzasına kaldı” dedi.

“DANIŞTAY KARARI HUKUK SKANDALIDIR”

Danıştay kararını hukuk skandalı olarak nitelendiren Özel, “Bu yetkileri kullanan kişinin ne derece gözünün döndüğünü herkes görüyor. Muhaliflere karşı ne kadar acımasız olduğu açıkça görülen bir OHAL devri yaşandı. Bu yetkilerin tek adamın ağzından çıkacak tek bir karara bırakılması hukuk skandalıdır” diye konuştu. İngiltere’nin Brexit sürecinden örnek veren Özel, “İngiltere Avrupa Birliği’nden çıktı. Evvel parlamento, sonra kraliyet onayı, lakin en son referandumla halk onayı alındı. Gereken her şey yapılıp karar alındı. Şayet çok daha güçlü bir onay mercii varken onay tek bir kişinin inisiyatifine kalıyorsa buna demokrasi diyemezsiniz” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” telaffuzunu eleştiren Özel, “Rabia işareti Mısır’dan çalıntı lakin telaffuz Hitler’den alıntı. Bunun bir benzerini yapmaya utanır insan. Tek millet, tek devlet, tek başkan Adolf Hitler. Birebiri alınmış birleştirilmiş. İzmir’den tüm Türkiye’ye sesleniyorum. O kendine yakıştırıyor da bize yakışıyor mu bu alıntı? Kimin kuşkusu var tek millet tek bayraktan? İşin sonu tek başkana gelecek” açıklamasında bulundu.

BİLİM ŞURASINA ÖNLEM ÇAĞRISI 

Türkiye’nin önemli bir sıhhat krizi yaşadığını belirten Özel, “Doktorların muayene müddetlerinin 5 dakikaya indirildiği, telefonla randevu almanın mümkün olmadığı bir süreçten geçiyoruz. Sıhhat Bakanı da itiraf etti ki, Covid olayları 40 kat artmış durumda. Şanslı olduğumuz taraf virüsün lehimize mutasyona uğramış olması. Bu tedbirsizlik sürerse, eylül ayı geldiğinde bu sayıların yeni pik yapacağı düşünüldüğünde, Sıhhat Bakanı’nın bu boşvermişliği büyük bir tehlike olarak karşımızda durmaktadır” diye konuştu.

Özel, Bilim Şurası’na davette bulunarak, eylül ayından pandemi probleminin ciddiye alınacağı, önlemlerin sıkılaştıracağı bir süreç idaresine davet etti.

“GEMİ SÖKÜMÜ UTANILACAK BİR İŞ”

Özel’in gündemine, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın söküm için Türkiye’ye getirilmesine müsaade verdiği nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo da vardı. “Ölüm Gemisi” olarak nitelendirilen Bakan Murat Kurum’a sert tenkitler yöneltti. Dünyada asbestli gemi söküm riski alan iki ülke olduğunu söyleyen Özel, “Biri Hindistan, başkası de biziz. Maalesef bakanımız bununla övünüyor. Yani Almanya bu türlü bir işe girişemeyecek kadar aciz. Çin bile bu işle uğraşmıyor, bakan da övünüyor. Kusura bakmayın ancak bu gemilerin söktürüldüğü iki enayi ülkeden biriyiz. Bu övünülecek değil, utanılacak bir iş” dedi.

“BURUNLARINDAN FİTİL FİTİL GETİRECEĞİZ”

Özel, CHP’li Mustafa Kayalar’ın, İçişleri Bakanlığı kararıyla Menderes Belediye Başkanlığı vazifesinden uzaklaştırılması konusuna da değindi. Kayalar’ın, geçen devir AKP idaresindeki Menderes Belediyesi idaresini 31 Mart 2019 seçimiyle aldığını hatırlatan Özel, bu nedenle iktidarın intikam aldığını tez etti.

Özel, “AKP’nin zihniyeti muhakkak. ‘Oylar bize verilirse ulusal irade, verilmezse kirli irade’. Biz bu zihniyete müsaade vermeyeceğiz. Menemen’de de bu türlü olacak, Buca’da da bu türlü olacak, Urla’da da misliyle bu türlü olacak hiç telaş edilmesin. Urlalılar Urla’yı AKP yönetsin deseydi onun adayına oy verirdi. Hepsinin hesabını soracağız, burunlarından fitil fitil getireceğiz. Bilhassa Menderes, Menemen ve Urla. Bu üç ilçeye özel ehemmiyet verilecek, bu hesabı bilhassa soracağıma kelam veriyorum” dedi.

“OTEL OLMAYACAK YERDEN DUMAN ÇIKMIYOR”

Özel, Çeşme’deki yangın hakkında duyduğu kuşkuları lisana getirerek, “Otel olmayacak yerden duman çıkmıyor. Yangınların çıktığı yerlerden kimler neler talep edecek, neler yapmaya çalışacak, tek tek takip edilecek. Karanlık niyetler var” tezini lisana getirdi.

PSİKOLOJİK İKTİDAR EL DEĞİŞTİRDİ

Özel, genel seçime dair açıklamasında, “Rejimi kurtaracak olan 50 artı 1 oyu almak, cumhuriyeti yine kurmak, Atatürk’ün gösterdiği amaçlara ulaşarak Türkiye’yi güçlü ve varlıklı hale getirmek herkesin boynunun borcu. Biliyorsunuz artık muhalefete muhalefet ediliyor. Gittikleri her yerde CHP’yi eleştiriyorlar. CHP’nin dediklerini yapan ve ona saldıran bir iktidar var. Ruhsal iktidar çoktan el değiştirmiştir” dedi.

Özel açıklamasını, “Erken değil, derhal seçim daveti yapıyoruz. Biz seçime dünden razıyız, bugünden hazırız” kelamlarıyla tamamladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.