39 vilayet için kuvvetli ve gök gürültülü sağanak uyarısı! İşte son hava durumu varsayımı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, pazartesi gününden itibaren 39 vilayet için lokal kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere nazaran; 13.06.2022 Pazartesi günü ülkenin büyük bir kısmında görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesitleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması uyarısı yapıldı.

YAĞIŞ BEKLENEN İLLER

Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa Kahramanmaraş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Osmaniye’de Pazartesi günü (13.06.2022) lokal kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

1 HAFTA SÜRECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 13- 19 Haziran 2022 tarihlerini kapsayan haftalık varsayımına nazaran hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında, iç bölümlerde yer yer mevsim normalleri altında seyredeceği belirtildi. Yağışların gelecek hafta pazar gününe kadar sürmesi bekleniyor.

FIRTINA UYARISI

Rüzgarın 13.06.2022 Pazartesi günü Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda (Van’ın güney ve doğusu, Şırnak ve Hakkari) güney ve güneybatı istikametlerden kuvvetli ve kısa vadeli fırtına (60-80 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, toz savrulması üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması uyarısı yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.