28 yıl sonra bir birinci yaşanabilir! Piyasaların gözü Fed kararında

Bugün tüm dünyanın gözü ABD Merkez Bankasının (Fed) açıklayacağı faiz kararında olacak. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) TSİ 21.00’de kararını açıklayacak.

Fed ABD’de artan enflasyonu denetim altına alabilmek için mart ayındaki toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımına gitmişti. Bu, 3 yılın akabinde gelen birinci faiz artırımı oldu. Mayıs toplantısında ise Fed vites büyüterek 50 baz puanlık artırıma gitti ve siyaset faizini yüzde 0.75-1 aralığına çekti.

ENFLASYON FAİZ BEKLENTİSİNİ DE ARTIRDI

Geçen haftaya kadar piyasalar Fed’den 50 baz puanlık artırım geleceğini fiyatlıyordu. Cuma günü ise ABD’de mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.6 ile 41 yılın doruğuna yükseldiği açıklandı. Bu oran yüzde 8.3’lük piyasa beklentisini aştı.

Fed Lideri Jerome Powell daha evvel enflasyonu düşürmek için ‘gerekirse daha agresif’ adımlar atabileceklerini belirmişti. Enflasyonun beklentileri aşmasıyla Fed’in birinci beklenenden ‘daha agresif’ bir halde 75 baz puan artırıma gidebileceği beklenmeye başladı.

75 BAZ PUAN ÖNE ÇIKTI

İlk olarak cuma günü Barclays analistleri kestirimlerini güncelleyerek Fed’den haziranda 50 baz puan değil 75 baz puanlık artırım beklediğini bildirdi.

Bu hafta JPMorgan, Goldman Sachs üzere devler de Fed’den 75 baz puanlık artırım beklediğini bildirdi. Goldman yalnızca bugünkü değil bir sonraki toplantıda da 75 baz puanlık artırım beklediğini açıkladı. JPMorgan ABD Başekonomisti Michael Feroli ise 100 baz puanın da masada olabileceğini belirtti.

28 YIL SONRA BİR BİRİNCİ YAŞANABİLİR

CME Group’un piyasalar tarafından takip edilen Fed izleme aracında 75 baz puanlık faiz artırımına bugün prestijiyle yüzde 97 ihtimal verildi. Şayet bu ihtimal akşam 21.00’e gerçeğe dönüşürse Fed Kasım 1994’ten bu yana birinci sefer 75 baz puanlık faiz artırımına gitmiş olacak.

KÜRESEL PİYASALAR ENDİŞELİ

Küresel piyasalar da Fed’in enflasyonu denetim altına almak için atacağı adımların ülkeyi resesyona sokacağı telaşıyla negatif bir seyir izliyor.

Dün, New York borsasında endekslerin yüzde 4 civarında kıymet kaybetmesinin akabinde S&P 500 endeksi ocak ayındaki doruğundan yüzde 20 gerileyerek teknik açıdan ayı piyasasını teyit etti.

Tahvil piyasalarında da tesirli olan satış eğilimi dünya genelinde tahvil getirilerini uzun vakittir görülmeyen bölgelere taşırken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,36 ile son 11 yılın doruğuna çıktı. ABD’nin 3, 5, 10 ve 30 yıllık tahvillerinde bilakis dönen getiri eğrisi de bu eğilimini sürdürüyor.

DOLAR ENDEKS 20 YILIN ZİRVESİNDE

Piyasalarda bu gelişmelerle artan dolar talebiyle dolar endeksi 105,2 ile yaklaşık 20 yılın tepesine yükseldi.

Küresel piyasalardaki satış baskısı kripto paralarda da tesirli olurken, Bitcoin, dün yüzde 15 bedel kaybetmesinin akabinde yeni günde 20.846 ile Aralık 2020’den bu yana en düşük düzeyini gördü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.